Nepřipadám si zatím dost gay, ale do hošanů z písmolijny Underware jsem rozhodně zamilovaný. Radost mi dělají pravidelně, a to nejen originálními písmy, ale také svými soukromými projekty, které zcela evidentně nejsou motivované touhou udělat kšetf, ale prostou radostí z tvořivého úsilí. Ostatně psal jsem o tom třeba tady a nevidím důvod opakovat se.
Naposledy mě tihle tři typografové potěšili unikátní (raritní, jedinečnou, bibliofilskou) knížkou Book of war, mortification and love, kterou napsal Ruud Linssen. Nebude od věci říci si k tomu pár zajímavých informací.
V roce 2006 vyšlo v Underware báječné písmo Fakir (velkou osmistránkovou recenzi jsem napsal před dvěma lety pro podzimní Typo 33). Jeho autoři v té době nebyli spokojení se svými nápady na reprezentativní vzorník nebo publikaci, a tak se rozhodli nechat projekt u ledu do doby, než dostanou nějaký geniální nápad. K tomu došlo asi o rok později, když si uvědomili, že pro většinu aktivit kolem Fakira bylo společné téma dobrovolného strádání. Číst lomená písma (i jejich novodobé modifikace) je zkrátka utrpení, co si budeme povídat.
A v té souvislosti přišel pánům z Underware na mysl dánský básník a žurnalista Ruud Linssen, který se jevil jako dobrý kandidát pro napsání povídky na dané téma. K překvapení všech Linssen souhlasil. „Dejte mi tři měsíce,“ řekl… a půl roku o něm nikdo neslyšel. Dlužno podotknout, že Linssen celou tu dobu na knížce pracoval a trvalo mu pak další dva roky, než ji dokončil. Spisovatel tvrdí, že každou větu minimálně pětkrát přepsal. A dodává, že tahle knížka mu změnila život.
A když už pan spisovatel při psaní tak rád (dobrovolně) trpěl, dal se přemluvit, aby si nechal vzít krev, kterou se celý náklad vytiskne. Ano, ta knížka je vytištěná krví autora. A jestli vás zajímá, jak se z krve vyrábí ofsetová barva, neměli byste minout tato dvě videa (trailer + delší verze). Za zmínku určitě stojí, že v průběhu tiskového procesu se zjistilo, že stránky knihy byly špatně vyřazeny na arch a část nákladu se musela vyhodit. A také to, že se k tisku spotřebovalo pětkrát více krve, než ukazuje odkazované video. Když trpět, tak pořádně!
Kniha vyšla v nákladu 2000 kusů, všechny výtisky jsou v tiráži číslovány. Další fotky jsou k vidění na Picase.
Martine, čím, že jsou tištěny Perverše?
Co kniha samotná, už jste jí přečetl?
Jirko, Perverše jsou tištěny ušním mazem. A Comenií serif. Knížku o válce, umrtvování a lásce jsem ještě nečet’.