Předplatitelé Fontu už možná vědí, ostatní se právě teď dozvídají, že nedávno vzniklo profesní sdružení grafiků a typografů České republiky — Unie grafického designu.
Posláním Unie je vysvětlit laické veřejnosti i zadavatelům ve firmách nebo institucích smysl grafického designu a pravidla spolupráce s designéry pomocí článků na webových stránkách, přednášek nebo výstav. Smyslem sdružení je dát zadavatelům vetší jistotu investice a profesionality. Bude všemi dostupnými prostředky propagovat grafický design jako vysoce odbornou a důležitou součást našeho života, spolupracovat se státními i nestátními, tuzemskými i zahraničními institucemi, univerzitami, spolky aj. a u těchto institucí prosazovat zájmy sdružení a jeho členů. Mezi skupiny, s nimiž bude Unie v kontaktu, patří zejména laická veřejnost, grafičtí designéři (nečlenové), dále členové Unie a média.
Dne 26. 6. 2007 byly schváleny stanovy občanského sdružení, počínaje dnešním dnem pak jsou veřejnosti přístupné oficiální webové stránky na adrese www.unie-grafickeho-designu.cz. Web je sice prozatím dočasný, než umožní rozpočet vypracovat komplexní verzi splňující všechny nastíněné záměry, přesto už od svého zrodu dostatečně podrobně informuje veřejnost i zájemce o členství o tom, jaké jsou plány sdružení a jaké výhody členství přináší. Pevně věříme, že se naplní optimistická představa a Unie se stane co možná nejdříve respektovanou značkou, svou trpělivou a nadšenou prací dosáhne hlavního cíle: pozvednutí úrovně grafického designu v naší zemi.
Avšak zatím to vypadá hodně dobře a máme se konečně možnost těšit na něco, co tu již delší dobu citelně chybí.
Už se těším na novou vlnu skvěle informovaných klientů, kteří tu za čas určitě budou. :)
Návrhář má na můj vkus příliš mnoho ‚r‘ najednou a taky mi připomíná slovo modelář. Což mi připomíná Kanagon (nebo Kanagom?) a ten zase zábavné chvíle u umyvadla, kdy jsem se snažil odpojit ukazováček od palce. A to zase jeden z mých předchozích životů, kdy jsem ještě neoplýval humánní výhodou protistojného palce.
Co se týká sdružení, ono povyšovaní jde očekávat jako přirozenou součást. Bohužel.
→ Tome, s tím povyšováním… Tak jak jsem poznal dosavadní členy a jak s nimi probíhá veškerá komunikace, zůstávám v tomhle optimistou. Přečti si rozhovor s Filipem Blažkem, tam zaznělo ledacos zajímavého.
Ale vážně, nikterak jsem nechtěl shazovat význam, jen jsem se „zastal“ onoho povzdechu pár přízpěvků výše. A zrovna na Filipa Blažka to mířeno nebylo, spíše na řadu řadových členů, ve kterých členství pocit elity bezpochyby vyvolá a v jejichž jednání to nečlenům pocítit dá. Je na cechmistrech, jak sdružení budou formovat, asi to byl apel spíše na ně. A už teď jsem k tomu „problému“ napsal víc než bylo třeba, tečka.
A ano, z rozhovoru mám pozitivní dojem. Některé informace jsou na webu bohužel k nedohledání, jako konkrétnější finanční představy a taky druhy členství, u kterých po dvojtečce, naznačující že bude následovat jejich výčet, se nachází už jen čistá stránka.
O členství se dočteš tady a tady, o financích tady. Finanční plánování je ale přímo odvislé od počtu členů (= souhrnné výše členských příspěvků), takže jak asi uznáš, v tomto okamžiku se dá těžko konkrétně plánovat, UGD je ze své podstaty nevýdělečné občanské sdružení, výdělečné aktivity budou pouze okrajové. Účetnictví je transparentní a peníze nejdou nikomu do kapsy.
À propos: řada řadových členů zní dobře. :)
Osvětové články budou, orientační ceník bude. Obé veřejně přístupné.
Ještě zpět k těm grafickým designérům. Je to spojení, které se začalo u nás prosazovat až v posledních pár letech, ale ne tak docela zbytečně. Totiž termín grafik už plně nevystihuje celý záběr práce, který se postupem času od prostého upravování textů/grafiky pozměnil, rozšířil. Dnes grafici (grafičtí designéři) pracují na tvorbě celých vizuálních stylů, pronikají do web designu, to znamená, že už nenavrhují jen vzhled, ale často zároveň i poměrně důmyslnou a složitou funkci — více než v minulosti, kdy byly technická, technologická a výtvarná stránky celkem striktně odděleny. Nabízí se srovnání s průmyslovým designérem, ten taky řeší komplexně funkci i formu. Zatímco u průmyslového designu nám slovo návrhář nechybí, u grafického designéra je ještě toto spojení možná nedostatečně zažité. Já to neřeším. Pokud se někdo nazývá grafickým designérem, tak tím zároveň říká, že není cvičená obsluha DTP softwaru, ale bylo mu povoleno tvořit (čti KREATYVOVAT :)).
Se slovem grafik problém nemám, vazbu na volnou grafiku tam nevidím nijak výrazně. Z kontextu je přece vždycky jasné, o kterém z těchto dvou oborů je řeč.
Jestli tě fakt zajímá něco z minulosti, tak věž, že se v Československu děly zajímavé věci. Předně — od roku 1927 do roku 1949 u nás fungoval Reklub, Reklamní klub československý, který se podstatně zasadil o zkvalitnění propagace u nás. (Pro zajímavost — v roce 1948 měl 2000 členů.) Pořádal kurzy obchodní reklamy, kurzy obchodní korespondence, umění jednat s lidmi, vydával ročenky (ke koupi zde a zde). V roce 1938, záhy po Mnichovské dohodě, vydal Reklub 20 000 odvážných letáků Pravda o Československu a 200 000 exemplářů letáku Oběť Československa, které rozesílal spolu s obchodní korespondencí do zahraničí, aby informoval o dění u nás.
Docela pikantní byla doba po nástupu komunismu. V roce 1947 vystoupil dr. J. Kubálek s údernou přednáškou Nábor před novými úkoly, která později vyšla knižně. Ten právě přišel s úplně novou terminologií, rozlišoval Nábor politický (propaganda), Nábor hospodářský (reklama) a Nábor osvětový (propagace). Terminologie se neujala, což je škoda. :)
Antikvariáty ukrývají divy.
V souvislosti s tímto slovem mne napadá jak pak vzniklo slovo reklama, a napádá mne to i když slyším „klamavá reklama“. Základ ale asi nebude vtipně klam, jako spíše claim..
Propagační grafika — někomu to možná už dnes spíš připomíná „propaganda“.
A ročenka Reklubu (plus nějaké knížky o fotce) je na cestě :)
Reklama v etymologickém slovníku: „z fr. réclame od réclamer z lat. reclamare znova volat, slož. z re- a clamare volat (v. KLAM-)“
P. S.: místopřísežně zde prohlašuji, že jestli se mi někde podaří najít snímek, co jsem udělal před dvěma lety v Kobylí, malebné vinařské vesničce na jihu Moravy, kde jakýsi inteligent přivrtal světelný buton Tipsport na sgrafitovou výzdobu vesnického domku, tak ji zveřejním.
A „re“ jsem myslel že je z latinského „res“. Patrně není.
zoufale sháním informace o REKLUBu, reklamním klubu československém, založeném v r. 1927, v němž byly zapojeny velké firmy Baťa, Škoda atd. Zajímá mne zejména obdobé od r. 1939 – 1949, tedy všechno možné – co to bylo, kdo byl zapojen, vlivné osobnosti, reklamní výstupy a úroveň atd.atd. Marně s vnučkou-studentkou pátráme po internetu, teď jsem zachytila alespoň stopu. Buďte tak laskaví a z bohatství svých vědomostí podejte alespoň pár zrnek informací pátrající babce 71 let nebo prosím o nasměrování, kde bych informace našla. Děkuji předem mladé a internetově zkušenějšé mladé generaci za případnou ochotu. Čím dřív, tím líp.
S pozdravem
VeraHeidlerova@seznam.cz