Lidé až zoufale rádi podléhají dobovým módám. Největším tahounem mas je ze začátku vše to, co je nové, neokounané, nebo má jakýsi punc protestu — revolty proti čemukoliv. Protest vnímáme jako samozřejmý doprovodný jev nevybouřeného mládí. Shovívavě přivíráme oči a s povýšeným výrazem mávneme rukou, abychom dali najevo, že to vše dávno známe a moc dobře víme, že každý protest dříve nebo později skončí umírněně sklopeným zrakem a splynutím se zlatým středním proudem.
Každá touha po výjimečnosti, která najde dostatek sympatizantů, stává se sama mainstreamem, tedy tím, proti čemu se bouří. Stává se fádní, nevýraznou, bez nápadu, stává se potravou mas.
Slovo móda označuje společenskou dohodu, která nařizuje, jak se chovat, jak vypadat a co říkat, abychom měli pocit soudržnosti s kmenem. Veškerá výjimečnost, kterou nám příslušenství k nějaké módní vlně propůjčuje, není nic více než sebeklamem a místo kýžené svobody rozhodování nás neustále omezuje. To je ostatně myslím dostatečně známý fakt.
Rozeznávám však ještě specifickou formu módy jako společenské dohody. Tu, kterou její stoupenci nazývají trvalou, neměnnou, někdy dokonce přímo tradicí. Je to zakuklená mutace nedospělé mladické módy a mnohem více než protestem je prachobyčejnou leností. Vše, co už je vymyšlené a funguje, uctivě označujeme slovem tradice a nekriticky přejímáme za své. Tradice je nedotknutelnost, dokonalost, nejvyšší meta. Tradice nás nenutí vymýšlet nové, ale umožňuje bezostyšně omílat vyzkoušené jen proto, že si tím notně usnadníme práci.
A tak je to s písmem Helvetica. Písmo kvalitní, výborně čitelné a s obrovskou šíří uplatnění, ale zároveň za posleních deset patnáct let až neskutečně okoukané, nezajímavé a obyčejné. Zlaté pravidlo všech grafiků, typografů a sazečů je použít Helveticu, když se nechce nad prací přemýšlet. Písmo, které postrádá jakýkoliv emoční náboj, charakter, ale „vypadá dobře“ prakticky ve všech stupních a řezech (a že jich má požehnaně).
Trocha historie
Helveticu licencovala firma Apple pro svůj operační systém Mac OS jako jeden z vysoce kvalitních fontů pro univerzální použití. Na začátku devadesátých let by na PC platformě, která tehdy Macu nemohla ani zdaleka konkurovat, zpracovával grafiku jen naprostý zoufalec. Mac byl lepší, rychlejší a byl pro něj primárně vyvíjen profesionální (nejen grafický) software. Od té doby se traduje, že na Macu dělají grafici a na PC amatéři. Je to jeden z mnoha překonaných a stokrát vyvrácených mýtů, protože dnes vyrábí Apple předražené bytové doplňky, které poráží PC výhradně na poli designu.
Nicméně protože v prehistorii boje PC versus Mac byla kvalitní Helvetica dodávána spolu s operačním systémem a držgrešle Microsoft nechtěl investovat do licence na profi fonty a nechal si od písmolijny Monotype vyrobit lacinou a (slušně řečeno) prapodivnou variaci nazvanou Arial, byly karty docela zajímavě rozdány.
Když posadíte amatéra k počítači, vyrobí za pár minut letáček a použije první font, který mu daný program nabídne. Konkrétně Arial nebo Times na PC (a buďme rádi, když to nebude Comic Sans). Celý svět je přecpaný, nasycený amatérskou „grafikou“ realizovanou Arialem nebo zmršeným Timesem. Milony navštívenek, miliardy letáků, kalendářů, katalogů a plakátů jsou založené na stále stejných písmech. A jak se odlišují od amátérů praví „profesionálové“?
Používají Helveticu.
To myslím vážně. Většina rádoby erudovaných lidí se vysměje každému, kdo použije Arial, ale hned vzápětí vysolí návrh, který bez rozpaků vysází Helveticou, protože to je přece to tradiční a vyzkoušené písmo. Začněme prosím společně pracovat na demýtizaci oboru a přestaňme konečně používat tu otravnou Helveticu. Myslím, že nejsem sám, komu by se opravdu ulevilo.
přijde mi, že máme v (prehistorickém) meku v práci samé napodobeniny pěkných drahých písem, protože mi často nic neříká název, ale podoba ano. u nejkonzervativnějších lidí používám aspoň optimu, pak krásný (snad se nespletu) meta plus (je to nějaká ukradenina určitě), v minulé rkelamce jsem ráda používala písmo firmy oskar – jmenovalo se schullbuch, ale to co máme pod tímto názvem tam kde jsem teď, je něco jiného… doporučíš nějaké pěkné fonty? a případně samozřejmě kde je získat? :) doma mám PC a ráda bych si tu sázela pěknou grafiku, ale žádná česká písma v podstatě nemám.
Procházet free fonty je zdlouhavé a nemusí se setkat s úspěchem. Zkus alespoň projít odkazy na typo.cz http://www.typo.cz/_zdarma/zdar-fonty-cs.html
Jinak dost často se u zahraničních písem můžeš setkat s problémem v české diakritice (chybějící nebo chybné). Se středoevropským kódováním vydává všechna písma německá písmolijna URW++.
Pismo dejavu neni spatne, ale ty rozpaly jsou divne – alespon tedy na pc
Nevíte prosím někdo, kde by se dal získat alespoň náhled na font Františka Štorma? Děkuji.
K helvetice: nepovazuji za spatne takove ty univerzalni pisma jako Helvetika, pripadne mnou oblibeny Myriad a dalsi. Jsou proste vhodna tam, kde jde v prvni rade o obsah a to, troufam si tvrdit, je vec celkem casta. Neprekypuji eleganci, ale prave proto citatel nevnima v prvni rade formu ale obsah.
Aha, sorry asi nejsu clovek, ale na fora fakt nepisu diakritiku…
Ad DejaVu: jsem rád, že se líbí, ale primární účel písem DejaVu je být „pouze“ dobrým dělníkem pro obrazovku, použitelným pro co nejvíce národů (světová dominace). Jak návrhem, tak také realizací a použitým formátem. Jako systémové písmo, do prohližeče apod. je perfektní, na prezentace se také snese, ale nesnaž se jím tisknout víc, než třeba taháky nebo pidipoznámky. Sám si můžeš vyzkoušet, jak na papíře bude písmo ploché. Pokud se ti líbí, plynule se ti čte a usnadní ti práci s počítačem nebo PDA, znamená to jenom to, že plní dobře svůj účel. A to je dobře.
Po typografické stránce se všichni snažíme, aby změny a přidávané znaky byly pokud možno správné, ale někde jsou určitě ještě rezervy. Konkrétně patková kurzíva je zatím spíše bastl a kerning také ještě není definitivní :-(.
sss: můžeš se prosím podívat na wiki a pokud je to jiný problém než o kterém se ví tak ho reportovat? Klidně poslat obrázky, seznam špatných párů, prostě cokoliv.
K tématu: helveticu ani arial osobně vlastně nepoužívám, Když už je někde zapotřebí tak použiji její náhradu od URW, které mi nevadí. Ale neposuzuji to podle toho, jestli mi vadí nebo ne, každé písmo má asi svůj účel, pro které je jeho použití vkusné i kdyby bylo sebenudnější. Pokud někdo hledáte hezká písma podívejte se třeba také po volně šiřitelných archivech, např. na CTAN nebo v distribuci GhostScript, GhostPCL, rozhlédněte se po volně šiřitelných fontech od písmolíjen. Kolikrát najdete hezká a použitelná písma a třeba se vám trefí do vkusu a budou se hodit k zamýšlenému účelu. Někdy najdete i s podporou češtiny, někdy si je budete muset počeštit sami. Sám např. pro technické zprávy používám Computer Modern, pro běžné texty třeba URW Palladio, pro elegantní nadpisy URW Gothic L (z jakého důvodu ale miluji kruhový návrh a hlavně tené řezy netuším), na lehké vzdušné texty Gentium, pro matematiku třeba Utopiu, pro manuály Charter… Písem je toho hodně a každé přirozně podtrhuje jinou náladu.
Lumpik: prohlédni si archívy, zagoogluj, určitě si vou oblíbenou sadu časem najdeš. Akorát doporučuji hledat si pokud možno originální formát a nestáhnout první strojovou konverzi na kterou narazíš: písmo navržené v Type1 verzi převedené bez složitých úprav do TTF (nebo naopak) by se ti mohlo lehce spíše zhnusit než aby se ti zalíbilo. Navíc ve většině používaných systémů není s podporou obou formátů problém. Hodně štěstí.
helveticu ne, ale helveticku neue ano!
Článek vskutku nakažlivý. Avšak…
Podobně jako Helvetica, na mnohé útočící svoji netečností, jindy písma stojící ve formální opozici, zamlžují oči a přirozený cit. Dobře si pamatuju na dobu svých prvních krůčků k typografii, spojených s až hladovou touhou po šťavnatém masu (míněno typomasu). Zvláštní je, že se mi tyto choutky periodicky vrací dodnes. Ovšem střídají je se stejnou pravidelností i tvarově přejedené cykly. To mi bývá nevolno z leckterého pamlsku, který jinak bedlivě strážím ve svém typoalbu. Za tu dobu už jsem stihl nesnášet téměř všechny Mistry písmaře, potažmo jejich produkty. Budiš mi odpuštěno.
Nadužívání čehokoli ve spojení s nevhodným obsahem končí často nevolností.
Jen mě mrzí, že zmiňovaná Helvetica dostává na kožich, zatímco fronta dalších okoukaných Velikánů se jí tiše smějí zpoza rohu.
Viděl jsem mezi nima i Frutiger, Bodonku, Garamond.
Všechny je rád používám… tedy když mám správný cyklus a důvod:-)
To, že se s nějakym fontem roztrh pytel mi nepřijde jako moc chytrej důvod k typografikým revolucím.
Příspěvky jsou z let 2005/2006 a ejhle tvůrci fontu Helvetica vyšli s nově přepracovanou verzí ve 48 řezech: Helvetica NOW, a opět se jim tato úprava mimořádně povedla. Kdo s tímto fontem skutečně poctivě pracoval ve 4bodové a také ve 4metrové velikosti, asi mi dá za pravdu, že podobný, stejně kvalitní, velmi univerzální a dokonale čitelný font se hledá dost těžko. Vše na co se dlouho kouká, to zevšední, ale pokud bych měl vyjmenovat 10 stěžejních fontů, tak Helvetica by v seznamu nemohla chybět.