Typographie, grafika, čeština et cetera


Nejhezčí český malíř

17. 3. 2007

Čestný a poctivý člověk, uctivý, galantní k ženám, neodolatelný lev salonů, zároveň však také skaut upřímného srdce, jenž nikdy nezalhal, nikdy vědomě neublížil, muž s ocelovým zdravím, který již po sedmnáct let dodržuje Modrý život a největší radost mu činí, když si večer vybarví modré okénko za dobrý skutek. Čistá košile, čistý štít. Dámy a pánové, mistr Martin Salajka.

Martin Salajka

Sukuba, 2007

Vzpomínám si na nesčíslné příklady, kdy prokázal svou chrabrost a přispěchal na obranu slabých a utlačovaných, kdy prokázal své upřímné rytířství. Už při prvním našem setkání z něj vyzařovala radostná životní energie, kterou bez nároku na odměnu rozdával všem lidem, nehledě na vyznání, rasu, pohlaví. Věčně usměvavý, věčně s rukou nataženou k pomoci těm, již ji nejvíce potřebují.

Martin Salajka

Doprava 2, 2006

Život Martina Salajky, malíře tělem i duší, je plný podnětů, které s nezměrnou pílí a svědomitostí přetavuje ve výtvarné dílo vysokých obsahových i řemeslných kvalit. Milovník přírodyzvířat, vášnivý rybář, trpělivě vyčkávající na březích osamělých mokřin, ponurý mystik, okouzlený atmosférou nočních návratů mezi své blízké, příkladný student, čerpající inspiraci nejen v kouzelných jihomoravských scenériích, ale také v ruchu velkoměsta, jež se zavilostí sobě vlastní přenáší na malířské plátno, maje ještě v živé paměti atmosféru všech milých míst, stejnou atmosféru, kterou pak suverénně zprostředkovává milovníkům klasické malby.

Martin Salajka

Lyžaři, 2005

Jen ty jeho kocoviny bych zažívat nechtěl.

Martin Salajka

Baroko, 2004

P.S.: Přiznávám na rovinu, že sám bych tak blbý nadpis článku nevymyslel. Autorství patří Reflexu 28/2005, na jehož obálce se tehdy skvěl výkřik Veronika Drahotová, nejhezčí česká malířka.

P.S.2: Ano, vím, že kontrast textu a pozadí je malý. U textů, které nepřesahují délku odstavce, je to naprosto v pořádku. Opravdu.

9 komentářů k článku „Nejhezčí český malíř“

 1. David Březina tvrdí:

  Píše se P.P.S. Pecino.

  Park se mi velmi líbí. Štír na stránkách je velmi nevycválaný.

  Veronika Drahotová se mi na obálce vůbec, ale vůbec nelíbila. Uvnitř magasínu už to bylo lepčí.

 2. Ivo Toman tvrdí:

  Ten štír je výborný.

 3. powermac tvrdí:

  Stir se hybe skoro jako stir, pro ucely malire dostacujici. Prosim, hrubou chybu s P.S. 2 oprav.

 4. Šimon Grimmich tvrdí:

  Ty stránky si udělal opravdu pěkně

 5. Martin Pecina tvrdí:

  Jděte s tím P.P.S. dopryč. My, kteří jsme pravidla plně ovládli, můžeme je začít bořit. :-P

 6. David Březina tvrdí:

  Ty sránky si udělal opravdu pěkně, jen co je pravda. :)

 7. Libor tvrdí:

  Povedená dílka – klidně bych některé z nich doma pověsil.

 8. j tvrdí:

  Co se týče kontrastu, tam je problémem v tmo, že šedá v kombinaci se světlými barevnými tóny je skoro vždycky blbě čitelná, co takhle zkusit „přetisk“ – řekněme #58504b?

 9. Kůďa tvrdí:

  Ten web je pěkný a design se pode mě dobře hodí k tvorbě Martina Salajky (a ta je prostě bezvadná)…

Zanechte komentář

Autor

Martin T. Pecina, biblioman, bibliofil. V roce 2004 jsem zprovoznil typografickou příručku typomil.com (léta neaktulizováno), portfolio mám na adrese book-design.eu. Píšu o dýmkách na blogísek dýmkař.cz.

Typo 365

Typo 365 je v pořadí druhá ročenka „nejlepších“ textů o typografii, do které jsem přispěl dvěma články. Najděte v ní ale i příspěvky od osob mnohem povolanějších (namátkou Reza Abedini, Erik van Blokland, Veronika Burian, Matthew Carter, Tobias Frere-Jones a další).

Doporučuji

Radkovi Sidunovi se povedlo zrevitalizovat a zmodernizovat písmo Jiřího Rathouského, které milovníci typografie znají z knižní edice Gema z Odeonu. Alphapipe nabízí Briefcase Type Foundry.

Správa webu