A kde že to vlastně jsem?

Pokud jste pravidelným návštěvníkem serveru www.typomil.com, jistě si pamatujete na Monology nejen o typografii, kde se objevilo několik (pseudo)odborných článků o knižní grafice, grafickém designu a typografii. A protože forma měla k dokonalosti daleko a protože jsem se rozhodl přispívat nejen na tato témata o něco častěji, zvolil jsem mírně odlišný způsob publikování, tentokrát již více periodického charakteru.

Po laškování s publikačním systémem Blogger (brrr, hnusné slovo), jsem (doufám definitivně) přešel na WordPress, který má uživatelsky příjemnou správu a umí všechno to, co jsem pro svou práci potřeboval a co si bez znalosti PHP nedokážu sám naprogramovat. Prozatím používám modifikovanou šablonu Sebastiana Schmiega, uvidím, jestli budu mít chuť vyhrát si se zcela vlastním stylem, změny budou každopádně průběžně probíhat.

Vzhledem k faktu, že monolog by měl díky nové možnosti přidávání komentářů přejít více v dialog mé osoby a vás ostatních, nastala i nutná změna názvu.

A proto vás srdečně vítá Typofilos! Název jistě trochu prapodivný, o to více však mnohoznačný. V první řadě se hlásí do rodiny webů na typomil.com. Je složeninou slov „typo“, tedy znak, písmo, a „filos“ — láska. Láska k písmu, varianta termínu typomil. Krom toho evokuje slovo filosofie a filos je možno s přimhouřenýma očima považovat též za odkaz na anglické „files“, dokumenty. Interpretaci nechávám volně na vás.

Na tomto místě se tak s většími či menšími přestávkami budete setkávat s glosami, veskrze subjektivními pohledy na problematiku typografie a grafického designu, patrně se dotknu též nešvarů rodného jazyka dnešních dní a budu hořekovat nad zbytečnou amerikanizací češtiny, v neposlední řadě můžete očekávat i zcela soukromé a bezvýznamné zvratky na všelijaká témata, hlavně nevybíravou kritiku všeho možného.

Tak s chutí do toho…

2 komentáře

  • Blahoželám a držím palce ať se daří!
    Mám ale také jednu výtku, možná spíše prosbu – písmo je téměř nečitelné, příliš světlé…(linux, mozzila 1.0.2)

  • No jo, no jo. Předpokládám, že Linux používá jinou Gamma křivku než Windows (podobně jako Mac). Není na světě člověk ten, aby se zavděčil všem (či jak to bylo). Zkusím s tím něco udělat. Ostatně tento „design“ je pouze pracovní a hodlám jej v blízké době razantně změnit. Takže radím vydržet :)

Píše Martin T. Pecina, knižní grafik, autor publikace Knihy a typografie. Portfolio: book-design.eu

Archivy

Rubriky