Typographie, grafika, čeština et cetera


Zeměpisné rébusy aneb Kdo si hraje, nezlobí!

2. 7. 2010

Tak nám začaly prázdniny, milé děti. Abyste se následující dva měsíce nenudily, připravil jsem pro vás malou hru. Zde naskenovaný sešitek Zeměpisné rébusy pro mě z knihovny před několika měsíci zachránila Maruška, které tímto srdečně děkuji. O dalších skvostech získaných stejným způsobem si můžeme povědět někdy jindy, ale teď se prosím soustřeďme na tuto báječnou hříčku, kterou roku 1936 vydala Státní grafická škola v Praze. Obsahuje dvaadvacet pekelně zábavných grafických rébusů, které v sobě skrývají rozmanitá města, státy, poloostrovy, řeky a podobně. Dávám to sem na blogísek hlavně proto, že ve značné výhodě jsou znalci českého jazyka a typografové — několik řešení je totiž založeno na práci s přesmyčkami, diakritikou či interpunkcí. Příjemnou zábavu!

Kdo první všechno uhodne, dostane ode mě Perverše s věnováním. Musí si je ale vyzvednout po dohodě v Brně, protože se mi kvůli tomu nechce chodit na poštu. :) Aktualizace: rébusy nejdříve a nejlépe vyluštil Jirka Chomát, dostane knížku.

Do komentářů prosím nepište správná řešení, abyste nepokazili hru ostatním. Pokud jste už zoufalí a s rébusy si nevíte rady, na řešení odkazuji v komentáři číslo 7.

10 komentářů k článku „Zeměpisné rébusy aneb Kdo si hraje, nezlobí!“

 1. Bohumil Čecháček tvrdí:

  Parádni rébusy, některé dají zabrat. Díky za ně! Poprvé v životě použiji „sociální tlačítko“.

 2. Martin Pecina tvrdí:

  A já už to tlačítko chtěl zrušit! :)

 3. Tibor tvrdí:

  Krásná věc, ale dva kousky mi dělají problémy…

 4. Dana tvrdí:

  …10 a 11?Je to marné ;-)

 5. Inka tvrdí:

  11 mám, zatím jsem zaseklá asi na jednodušších kouskách ;-)

 6. Pastelka tvrdí:

  Připadám si méněcenný :-)

 7. Martin Pecina tvrdí:

  Rešení pro zoufalce se skrývá pod tímto odkazem.

 8. tyrone tvrdí:

  Zase tak čitelný to nebylo, pro člověka co si nevzpomene, že vůbec něco takového existuje. Jinak nápad je skoro ve všem, ale s čitelností těchto vykopávek si opravdu nejsem moc jistý. Jak by se dalo zrébusit třeba jméno Accappulco?

 9. tyrone tvrdí:

  Dnes mě napadá irsko. Oranžová a světle zelená což jsou barvy irské vlajky plus kelt opékající si ovečku na rožni.

 10. Franta tvrdí:

  http://rebusy.cz

Zanechte komentář

Autor

Martin T. Pecina, biblioman, bibliofil. V roce 2004 jsem zprovoznil typografickou příručku typomil.com (léta neaktulizováno), portfolio mám na adrese book-design.eu. Píšu o dýmkách na blogísek dýmkař.cz.

Typo 365

Typo 365 je v pořadí druhá ročenka „nejlepších“ textů o typografii, do které jsem přispěl dvěma články. Najděte v ní ale i příspěvky od osob mnohem povolanějších (namátkou Reza Abedini, Erik van Blokland, Veronika Burian, Matthew Carter, Tobias Frere-Jones a další).

Doporučuji

Radkovi Sidunovi se povedlo zrevitalizovat a zmodernizovat písmo Jiřího Rathouského, které milovníci typografie znají z knižní edice Gema z Odeonu. Alphapipe nabízí Briefcase Type Foundry.

Správa webu