Typographie, grafika, čeština et cetera


Holandské typo docela zdarma

26. 8. 2007

Služba Goggle Book Search existuje už poměrně dlouhou dobu a primárně možňuje vyhledávat v rozsáhlé databázi knih publikovaných v celé řadě jazyků. Kromě bibliografických údajů přináší u spousty z nich také náhled několika stránek — a co je zajímavější — u mnohých dokonce dovoluje prohlédnout si celou knihu od začátku až do konce, případně si ji stáhnout v PDF souboru na pevný disk.

Dutch Type od 010 Publishers

Týká se to povětšinou knížek z devatenáctého století, u kterých již vypršela autorská práva, ale výjimečně dá souhlas ke zveřejnění celého obsahu i vydavatel knihy nové. Přesně to je případ vynikající publikace Dutch Type od Jana Middendorpa, kterou vydali v roce 2004 v 010 Publishers. Ta probírá velice podrobně nizozemskou typografii od jejích prvopočátků (když vynález pohyblivých liter připisuje Laurens Janszoon Costerovi) až po současné tendence. Představuje práci mnohých vynikajících nizozemských písmařů a písmolijen, namátkou je to například písmolijna Emigre Rudy VanderLans z Emigre, Albert-Jan Pool, znamenitá Dutch Type Library, LettError, Lucas de Groot a mnozí další. Skvělé počtení a pokoukání!

9 komentářů k článku „Holandské typo docela zdarma“

 1. David tvrdí:

  No vidíš, že ses nakonec pochlapil! O tomhle jsem nevěděl.

  Emigre není holandská písmolijna, ale spoluzaložil ji Holanďan Rudy VanderLans. To jen tak pro upřesnění.

 2. Mingan tvrdí:

  Holanské typo docela zdarma? A co to holandské?

 3. Martin Pecina tvrdí:

  Fíha. Díky za upozornění. Opraveno.

 4. Pavel Kozárek tvrdí:

  Nějak jsem nenašel to stažení do PDF. Zrovna tato publikace asi nejde. Škoda.

 5. Martin Pecina tvrdí:

  Pavle, to už by asi od Holanďanů byla až příliš velká obětavost, hraničící s šílenstvím. :)

 6. Pavel Kozárek tvrdí:

  Martine, já jsem to tušil, že to do PDF nedají. Ale je to škoda, takto se to čte dost špatně. Ale chápu je. Pro rozhodnutí jestli si ji koupit je to ideální řešení. V podstatě taková demoverze knížky. :-)

 7. David tvrdí:

  Uááá demokniha!

 8. Jozka tvrdí:

  ne to je shareware :)))

 9. Zdeněk Burda tvrdí:

  Jakmile je to něco od google, tak je to určitě beta, takže to chce ještě počkat až uveřejní ostrou verzi (pdf) :-)

Autor

Martin T. Pecina, biblioman, bibliofil. V roce 2004 jsem zprovoznil typografickou příručku typomil.com (léta neaktulizováno), portfolio mám na adrese book-design.eu. Píšu o dýmkách na blogísek dýmkař.cz.

Typo 365

Typo 365 je v pořadí druhá ročenka „nejlepších“ textů o typografii, do které jsem přispěl dvěma články. Najděte v ní ale i příspěvky od osob mnohem povolanějších (namátkou Reza Abedini, Erik van Blokland, Veronika Burian, Matthew Carter, Tobias Frere-Jones a další).

Doporučuji

Radkovi Sidunovi se povedlo zrevitalizovat a zmodernizovat písmo Jiřího Rathouského, které milovníci typografie znají z knižní edice Gema z Odeonu. Alphapipe nabízí Briefcase Type Foundry.

Správa webu